Antik İyonya’nın (Antik Yunan) ünlü düşünürü olan Pisagor hayatıma çok ilginç bir şekilde girmiştir. 7. Sınıf matematiğinde, öğretmenimiz bu bilim adamının eşeğin gölgesine bakarak bir keşif yaptığını söylemişti. Bir kenarı 4cm ve diğer kenarı 3 cm olan Pisagor üçgeninde hipotenüs 5 cm olarak Pisagor üçgenini oluşturur. İlk iki kenarın karesinin toplamı ise hipotenüsün karesine eşittir. O gün hayatıma giren Pisagor bağıntısı ve ilginç hikâyesi matematiğe farklı bakmamı sağlamıştır.

Tarihe bu konuda bir göz atacak olursak;

  • Leonardo Fibonacci (12.YY)
  • Ali Kuşçu (15. YY)
  • Bolzano (18. YY)
  • Baire (19. YY)
  • Borel (1871 – 1956)
  • John Nash (20. YY)
  • Carl Friedrich Gauss (18-19. YY)
  • Cartan (19-20. YY)
  • Cahit Arf (20. YY)

Şeklinde birkaç örnek sıralayabiliriz. Tarihe bakıp Ünlü Matematikçiler Kimlerdir size bu konuda basit bilgiler verebiliriz. Eğer detaylı bir liste çıkarmaya kalkarsak buradaki liste uzayıp gidecektir.

Türk Tarihinde Ünlü Matematikçiler

Ali kuşçu hem iyi bir Astronom hem de çok iyi bir matematikçi olarak tarihe geçmiştir. Ali Kuşçu güneş saati tasarlayıp Ay haritasını çıkaran ilk bilim adamı olmuştur. Bu sebepten dolayı Ayın bir bölümüne bu bilim insanının adı verilmiştir.

Türk tarihinde ünlü matematikçiler içinde yer alan bir diğer kişi ise Cahit Arf’tır. Herhangi bir cismin kuadratik formunu sınıflandırmada kullanılan Arf sabiti bu bilim adamımızın bizi gururlandıran buluşudur. Aynı zamanda 10 TL arkasında bu bilim adamımızın resmi yer alır.

Dünya Tarihinde Ünlü Matematikçiler

Bilime yön veren bilim adamları her zaman saygımızı sonuna kadar hak etmiştir. Bu tarihte ne Pisagor’lar ne Fibonacci’ler yaşamıştır. Dünya tarihinde ünlü matematikçiler buluşları ile tanınırken bunlar içinde filmlerden tanıdıklarımız da vardır. 2001 yılında vizyona giren Akıl Oyunları filmi gerçek bir sanat eseridir. Psikoloji ve Dram dalında çok etkileyici bir film pek çok kişinin matematiği sevmesine neden olmuştur. Denge Kuramı ile tarihe geçen John Nash ünlü oyuncu Russell Crowe tarafından canlandırılmıştır.

Matematik adeta evreni anlamada kullanılan dil gibidir. Eğer bu gün teknoloji gelişiyorsa, sağlam araçlar yapıyorsak ve uzun ömürlü projelerin altına imza atıyorsak bu matematik sayesindedir.

Mevlüt Baki TAPAN