Arama Motoru, internette (bilgisunar) aranan verinin bulunmasına yardımcı bilişim yazılımı veya ağ sitesidir. Her tür bilgi, içerik ve kaynağın araştırılmasına vesile yazılımlardır. Bilinen 3 yaygın kullanılan arama motoru; Google, Bing ve Yandex’tir.

Google: Amerika kökenli en gelişmiş ve geniş çapta hizmet sunan özgün arama motorudur. Bütün bilgisunarda, görsellerde, sitelerde, kitap ve uygulamalarda arama olanağı sunmaktadır. Ayrıca özel arama hizmeti ile kişi ve sitelerin de kendi arama motorlarını yapmasına imkân sunar.

Yandex: Genelde Rusça konuşulan ülkelerde yaygın kullanılmaktadır. Görsel, site, video vb. birçok alanda arama olanağı sunar ve aynı zamanda sitelere özel arama hizmeti de sunar.

Bing: Arkaplanında görseller barındıran arama motorudur. Microsoft yapımı gelişmiş arama motorlarındandır. Google ve Yandex’ten farklı varyasyonlarda sonuçlar göstermektedir.

Yahoo: Altyapısı son zamanlarda Bing, Yandex ve Google kaynağı barındıran, genelde İngilizce içerikler gösteren arama motorudur.

Baidu: Çin’de kullanılan Asya kökenli arama motorudur. Çin’de telif haklarının pek önem arz etmediğinden birçok müzik ve yasak dosyanın ulaşımına imkân sağlayan arama motoru olarak bilinir.

DuckDuckGo: Etkili sonuçlar sunan ve alt yapısında Yandex gücüne de ayrıca yer veren arama motorudur. Kişisel verileri diğer arama motorlarının yaptığı gibi saklamaz. Güvenli Arama Motoru olma özelliği taşır.

WolframAlpha: Bilimsel ve teknik manada sonuçları dev platform altyapısıyla sunan arama motorudur.

Ixquick: Özelleştirilebilen ve özelleştirilmiş sonuçlar sunan arama motorlarındandır. Sonuçların özelleştirilmesine ve bağlantı kaydı alınmasına imkân sunar.

Ask: Windows XP, Vista dönemlerinde birçok program ve tarayıcıda araç çubuğu ile beraber bilgisayarları işgal eden arama motoru olarak bilinir. İlk kurulduğunda editör tarafından incelenmiş site sonuçları gösterilirken, zamanla talebin armasından dolayı bilindik arama motorları gibi robotlar vasıtasıyla sonuçlar göstermeye başladı.

Geliyoo: Türk yapımı iddialı arama motoru idi. Gelişimi özgün başlasa da sonradan Bing alt yapısı kullanan ve artık pek geliştirilmeyen arama motorudur.

Tur Tc: Sade sunuş biçiminde zengin içerikli sonuçlar gösteren Türk yapımı arama motorudur. Özel arama özelliği ile sitelere özel imkân sunan ilk Türk arama motorudur.

Vuhuv: Aranan kelimenin sözcük anlamından, birçok farklı sonuç gösterimine kadar sonuç gösteren gelişmiş Türk yapımı Bing alt yapısıyla güçlendirilmiş arama motorudur.

Rastgelelik: Kavramsal veri ve sözlük odağı ile arama işlevi sunan, kendi özgün dizini, kapsam ağı ve botu bulunan yerli sermaye ile geliştirilen arama motorudur. Kullanıcılarını sonuçsuz bırakmamak için Google, Bing-Microsoft, Yandex başta olmak üzere diğer TurTc ve Vuhuv gibi arama motorlarıyla sonuçlarını güçlendirmektedir. Herkesin ücretsiz kendi özel arama motorlarını yapmalarına da imkan sunmaktadır.

Bunların dışında Biliver, Arrama, Logiw, Bul, Yaani, Yetita ve Azimli gibi birkaç Türk yapımı arama motoru da bulunmaktadır.

Mevlüt TAPAN