Bu gece mecliste yeni bir kanun teklifi yasalaştı. Milyonlarca borçluyu ilgilendiren “Bazı Borçların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin Kanun Teklifi“, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde kabul edildi.

Darbe girişiminden sonra yürürlüğe giren OHAL’de ard arda çıkan Kanun Hükmünde Kararnameler ile pek çok radikal nitelikte kanun teklifi yasalaştı. “Bazı Borçların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin Kanun Teklifi” ise devlete borçlu olan kişilerin işine yarayacak bir teklif olarak yasalaştı.

30 Haziran’dan önceki birçok kamusal alacak için geçerli olan bu düzenleme için gündeme geldiğinden beri en çok sorulardan birisi de “KYK (Yurt-Kur) öğrenim ve katkı kredisi” alacağını kapsayıp kapsamadığıydı.

ÖNEMLİ!

Dikkat! Öğrenim/Katkı krediniz vergi dairesine devredilmiş olabilir!

Dikkat! Öğrenim/Katkı krediniz vergi dairesine devredilmiş olabilir!

Borcunuzun hangi vergi dairesine devredildiğini sorgulamak için tıklayınız.

Öğrenim kredisi yapılandırılabilecek

Yeni kabul edilen torba yasanın en çok ilgilendirdiği kesimlerden birisi de kuşkusuz yurt-kur kyk öğrenim kredisi borcu olan kişiler. Yeniden yapılandırılması öngörülen borçlar içinde YURT-KUR öğrenim ve katkı kredisi alacakları da var.

Vergi affı ve kapsamı hakkında bilgi almak için tıklayınız.

Evet, birçok üniversiteli öğrencinin, üniversiteye girerken aldığı kredi, üniversite bittikten sonra yüklü bir borç olarak karşısına çıkıyor. İş bulma derdinin yanına eklemlenen, kredi borcu derdi birçok öğrencinin kabusu oluyor.

Yasaya göre 30 Haziran’dan önce tahakkuk etmiş “YURT-KUR öğrenim ve katkı kredisi alacakları” yeniden yapılandırılabilecek. Tabii sadece öğrenim kredisi değil; belediye ve SGK alacakları, karayolu geçiş ücreti, seçim, askerlik, nüfus ücretleri, gecikme faizleri, vergiler ve vergi cezaları da yapılandırılabilecek.

Bu arada bir yanlış anlamanın da önüne geçmek gerekiyor. Devlet kesinlikle borcun aslından vazgeçiyor değil, yani borcu tamamen silmiyor. Sadece borcunuzu yeniden yapılandırma imkanı tanıyor. Bu borçların ödenmemesinden kaynaklanan gecikme zammının yerine, yurt içi ÜFE (üretici fiyat endeksi) esas alınarak belirlenen tutarlarda ödeme yapılacak.

Son başvuru tarihi

Yapılandırma için son başvuru tarihi: 31 Ekim 2016. Bu tarihten sonra başvuranlar değerlendirmeye alınmayacaktır.

Son başvuru tarihi 25 Kasım 2016 tarihine uzatılmıştır.

Yeniden yapılandırma nedir?

Borçlunun borcunu, yeniden düzenleme ile taksitlendirmesine borcun yeniden yapılandırılması denmektedir.

Birçok öğrencinin üniversiteyi kazandıktan sonra yaptığı kyk burs başvurusu kabul edildikten sonra öğrenim kredisi üniversite bitene kadar öğrenci için teminat vazifesi görüyor. Burs almanın zor olduğu zamanımızda başvurulacak başka çare de bırakılmıyor öğrencilere. Bunu kyk yurt başvurusu takip ediyor. Genelde kabulü kredi kadar kolay olmuyor ve öğrenci soluğu öğrenci evlerinde ya da özel yurtlarda alıyor. Üniversite bittikten sonra ise kyk borç sorgulama yaparak ne kadar borç olduğu sorgulanıyor. İş bulma derdine eklemlenen kyk borcu günümüzde öğrenciler için ekstra sıkıntı doğurmaya devam ediyor.

27.10.2016 tarihinde güncellendi.