Son zamanlarda oldukça sık yaşanan, acı verici üzücü bir o kadar da iğrenç olaylardan dolayı bu yazıyı yazarak anne babaları pedofili hastalığı halk diliyle “sübyancılık” hakkında bilgilendirmek istedim.

>> Pedofili Nedir?
>> Pedofilik Kişilerin Özellikleri
>> Çocuklarınızı Koruyun! Pedofili Çok Yakınınızda Olabilir!
>> Alınacak Önlemler Nelerdir?

Çocuklar cinsel istismara en çok pedofilik bireyler tarafından maruz kalmaktadır. Pedofilik kişilere karşı savunmasızlardır. Pedofilik kişiler çocukları tuzağa düşürebilmek için onların önce güvenini kazanır. Çocuklar da masum saf kötülük bilmedikleri için güvendikleri kişiler tarafından yapılan şeyin olumsuz kötü bir şey olduğunu anlayamazlar. Onları korumak için sessiz kalırlar. Ya da korktukları için…

Pedofili Nedir?

Amerikan Psikiyatri Birliği tarafından en son yayınlanan DSM-V Tanı Kriterleri Kitabında Pedofili Cinsel Sapkınlık (Parafili) Bozukluklarının alt başlığı Pedofili Bozukluğu olarak ele alınmış. Tanı kriterleri şu şekilde sıralanıyor:

  • En az 6 aylık bir süre boyunca, kişinin ergenlik dönemine girmemiş bir çocukla ya da çocuklarla (genellikle 13 yaşlarında ya da altında olanlarla) cinsel etkinlikte bulunma ile ilgili yoğun, cinsel yönden uyarıcı fantezilerinin, cinsel dürtülerinin ya da davranışlarının yineleyici bir biçimde ortaya çıkmasıdır.
  • Kişi, bu cinsel dürtülere göre davranmaktadır ya da bu kişinin cinsel dürtüleri ya da fantezileri belirgin bir sıkıntıya ya da kişiler arası sorunlara neden olmaktadır.
  • Bu kişi en az 16 yaşındadır ve çocuk ya da çocuklardan en az 5 yaş daha büyüktür.

Pedofilik Kişilerin Özellikleri

Bu kişiler aile içinde ve dışında sosyal ilişkileri kısıtlıdır. İçe kapanıktır. Eşiyle ya da çevresiyle sıcak ilişkiler kuramazlar. Sosyal açıdan olgunlaşmamış kişilik özelliklerine sahiptirler. Pedofilik bireylerin eylemlerini yaptıkları yaş aralığı 40-70 olduğu bilinmektedir. Bu bireylerin büyük çoğunluğu erkekler oluşturmaktadır. Çocuğun cinsel istismarı sözel istismar, cinsel organlarını gösterme, çocukları soyma ve seyretme, cinsel ilişkiye veya mastürbasyona tanık etme, cinsel organını sürtme, bedenine cinsel amaçla dokunma, okşama, müstehcen yayınlara konu etme, oral seks, ağza, vajinaya ve/veya anüse penetrasyon gibi çok çeşitli şekillerde ortaya çıkabilmektedir (akt. Erdoğan, 2010).

Çocuklarınızı Koruyun! Pedofili Çok Yakınınızda Olabilir!

Pedofilik kişiler genelde yakın çevreden çıkar. Çocuğun tanıdığı ailenin tanıdığı güvendiği kişiler olabilir. Öğretmen, komşu, akrabalar vb. Bu bireyler ailenin ve çocuğun güvenini kazanmak için planlayarak çocuğun yakınına yerleşmeye çalışır. Örneğin bakıcılık, servis şoförlüğü gibi.

Bu bireylerin eylemlerini gerçekleştirmek için tercih ettikleri yerler genelde çocuğun tanıdığı bildiği yerlerdir. Küçük çocuklar ve kız çocuklarının çoğunlukla kendi evlerinde ya da pedofilik bireyin evinde, ergenlerin ve erkek çocukların ise ev dışındaki yol kenarı, ağaçlıklar, okul, oteller gibi yerlerde cinsel istismara uğradıkları ortaya çıkmıştır. (akt.Erdoğan, 2010).

İstismar eden kişi tanıdıksa, akrabaysa, istismarcı tehdit ettiyse çocuk korkar ve ailesine söyleyemez. Ailesinin inanmayacağını ya da kendilerine kızacağını düşünür. Çocukların çoğu kendini suçlar, suçlu olmadıkları halde. Kimi küçük çocuklar ne yaşadıklarını anlamlandıramaz bile! Çocuklar bu travmayı yaşları kaç olursa olsun unutamazlar. Yaşamını olumsuz etkiler. Acısı elbet bir gün gün yüzüne çıkar. Çocuklar travmaya çok farklı şekilde tepki verebilir. Depresyon, uyku bozuklukları, ağlama krizleri, kabus görme, iştahın kesilmesi veya artması, altına kaçırma vb. farklı davranışlar ortaya çıkabilir. Aileler çocuklarının davranışlarında değişiklik bir tuhaflık gördüklerinde, çocuklarını gözlemlemeleri hatta takip etmeleri lazım. Çocuk kimlerle görüşüyor? Kimlerle oyun oynuyor? Çevresinde ne olup bitiyor? Ailenin bunları bilmesi lazım. Eğer çocukta bu belirtiler devam ediyorsa kesinlikle psikolojik destek alınması gerek.

Alınacak Önlemler Nelerdir?

  • Çocuklarınızı önemseyin. Onları bir birey olarak kabul edin. Çocuğunuzla iletişim içinde olun. Onları dinleyin ve ona inanın. Unutmayın çocuklar yalan söylemez.
  • Çevrenizdeki insanlara ve çocuğunuzun yakınındaki insanlara karşı dikkatli olun.
  • Çocuğunuzun kimlerle görüştüğüne dikkat edin.
  • Çocuğunuzu yalnız bırakmayın. Tek başına bakkal, komşu vb. göndermeyin. Dışarıda tek başına oynamasın. Sizlerde çocuklarınızla oynayın ya da onların yanında durun. Acı gerçek bu maalesef. Artık sokaklar çocukların oynayacağı kadar temiz(!) ve güvenli yerler değil.
  • Yabancı insanların çocuklarınıza dokunmasına, öpmesine, okşamasına izin vermeyin. Kucaklarına almalarına izin vermeyin.
  • Dışarıda yabancıların çocuğunuza şeker çikolata vb. vermesine müsaade etmeyin. Örneğin; Beni öpersen ya da seni öpmeme izin verirsen sana şeker veririm vb. tarz cümle kuran insanlardan çocuğunuzu koruyun.
  • En önemlisi de çocuğa cinsel eğitim vermektir. Çocuk vücudunu tanımalı. Vücudunun özel bölgelerini bilmeli. Anne baba ve doktor haricinde kimsenin özel bölgelerine dokunmaması gerektiğini çocuk bilmelidir. Burada parantez açmakta fayda var: Çocuklar doktorla da bir başına bırakılmamalıdır. İstismar olayları çocuk doktorlarında fazla görülmektedir.

Ülkemizde yüzlerce çocuk istismara maruz kalmaktadır. En son bildiğimiz hepimizin kanını donduran ve yüreklerimizi yakan Eylül ve Leyla!

Keşke son olsalar… Keşke çocuklarımıza güvenle yaşayabileceği istediği gibi koşup oynayabileceği dünya bırakabilsek…

Senanur ERYILMAZ