Günümüzde topluma ulaşmanın ve toplumu örgütlemenin en kolay yolu sosyal medyadır. Bu durumu kötüye kullanmak isteyen kitleler olabilir. Çok farklı görüş ve etnik kimliğe sahip olan insanlar özgürce düşüncelerini dile getirebilir. Saygı çerçevesinde gerçekleşen paylaşımlar çok iyi bir örnek olacaktır. Genel olarak sosyal medyanın topluma etkileri içinde;

  • Etkinlik, toplantı ve miting gibi durumlarda insanların organizasyon ve örgütleme yapması kolaydır.
  • Kültürler arasında kaynaşma sağlamak için sosyal medya önemli bir şanstır.
  • Olumsuz örgütlenme gibi sakıncalı durumlar da bu platformda mümkündür.
  • İnsanların ekran başına bağlanması ve asosyal bir toplumun ortaya çıkması söz konusudur.

Sosyal medya olarak tanımlanan sistemler güncel yazılım ve programlarla yeni özellikler kazanmaktadır. Genelde kullanıcıyı teşvik eden yenilik ve uygulamalar burada öne çıkmaktadır. Fotoğraf çekiminde eğlenceli fırsatlar veya renkli sıra dışı emojiler insanların etkisini çeker. Kullanıcı yaş grubuna göre farklı şekilde insanları etkileyen gelişimler karşınıza çıkmaya devam edecektir.

Sosyal Medyanın Topluma Olumlu Etkileri

Gelişmelerden anında haberdar olmak ve paylaşımların toplumsal sonuçlarını görmek gerekir. Sosyal medyanın topluma olumlu etkileri içinde bu gibi durumları ve gerektiğinde kaynaşmayı görmek mümkün olacaktır. Arkadaş grupları, aileler ve meslek gruplarında bu avantajı görmek söz konusudur. Aynı zamanda bu sistemi parasız bir reklam platformu gibi değerlendiren çok sayıda girişimci var.

Fikir, ürün ya da eğlence arayanlar için sosyal medya doğru adrestir. Çok geniş bir platformda bulunan mecralar insanların geneline önemli fırsatlar sunmaktadır.

Sosyal Medyanın Topluma Olumsuz Etkileri

Her şeyden önce telefon ve bilgisayar kullanımında aşırıya kaçmak doğru değildir. İnsanlar bu platformda en çok sosyal medya kullanmaktadır. Bilgisayarda çok zaman geçirmek ve sosyal medyanın topluma olumsuz etkileri düşünülürse biraz dikkat ve kısıtlama ile bu zararı ortadan kaldırmak zor olmayacaktır.

Sosyal medya yüzünden açılmış olan davalar bu olumsuzlukları anlamada kolaylık sağlar. Bireysel olarak hak ihlalleri bu kapsam içine girer. Nefret ve ayrıştırma gibi toplum nezdinde çok önemli olan suçlar bu mecrada ortaya çıkabilir. Eğitim ve telkinlerle bireylerin bu konuda olumsuz etkilenmesi önlenebilir.

Günümüz dünyasının en etkili araçlarının başında kuşkusuz sosyal medya geliyor. çok kültürlü bir yapıyı desteklediği gibi tekdüze bir kültürün de büyümesine neden oluyor. Birçok yönden sosyal gibi görünse de aslında pek de sosyal yaşantıyı olumlu etkilemiyor. Bu da bilinen bir gerçek.

Mevlüt Baki TAPAN