Merhaba arkadaşlar!

Bu yazımda bahsedeceğim konu, neredeyse olmazsa olmaz olan, değeri yokluğunda daha iyi anlaşılan ve her bireyin, çocuğun, gencin, yaşlının, kadının, erkeğin küçüklüğünden beri tutkuyla “Benim de bir gün olacak” dediği ve kimisinin spor, kimisinin hatchback, kimisinin sedan kimisinin de üstü açık bir formuna sahip olmak istediği arabaların ikinci el piyasasında fiyatlarının neden pahalandığı konusudur. Hayaller bir yana, kendi bütçemizi baz alarak satın almak istediğimiz arabaların şu anki mevcut araba piyasasında, özellikle ikinci el araba piyasası içerisinde değerlerinin neden arttığını, bu faktörlerin neler olduğundan biraz bahsetmeye çalışacağız.

2015 ve 2016 yılllarında Türkiye pazarına giren yeni araçların biraz pahalanması ve doğal olarak sıfır araçların fiyatlarının yüksek olması ikinci el araba fiyatlarını da dolaylı olarak etkiledi. Sıfır arabaların pahalanması sebebiyle ülke çapında 2. el araç pazarı talep gördü. Bunun farkında olan araç sahipleri aldıkları arabaların fiyatlarını açıkçası biraz abartarak yükselttiler. Özellikle bayramlardan önce satış çok olduğu için “Nasıl olsa satılacak, ihtiyaç var…” diyerek değerlerinin çok üzerinde arabalarına fiyat biçtiler. Bu da tabii ki araba almak isteyen vatandaşımızın cebine uymadı.

Esasında ülkemizde her yıl ortalama 750 bin sıfır araç satışı yapılmaktadır. Bunun tam beş (5) katı olan bir ikinci el araba piyasası mevcuttur. İkinci el piyasasında fiyatları belirleyen birçok neden var: Yukarıda bahsettiğimiz gibi aracın sıfır modellerinde fiyat durumu, araç modellerinin pazar payları, mevsimsel (bayram öncesi, MTV dönemleri, sıfır kampanyaları vb.) durumlar, aracın değişenin olup olmaması, boya durumu gibi farklı önemli faktörler bulunmakta. Ancak son zamanlarda daha önceki yıllara göre fazla artış gösteren fiyatların ana sebebi ise bahsettiğimiz üzere ülkeye yeni giren araçların ve sıfır araç fiyatlarının pahalı olmasıdır.

Bu artış araç sahipleri ve galerici lerin yüzünü güldürse de araç alacakların tepkilerine neden olmuştur. Ama yine de bu sebebler sizi istediğiniz araçı almaktan alıkoymasın. Yıl sonlarını beklemeniz, sıfır araçların durumlarını takip etmeniz, araba pazarlarını ve internet üzerinden bilinen satış sitelerini gezmeniz istediğiniz fiyata araba bulma imkanı sağlayabilir. Önemli olan alacağınız arabanın piyasasının ve güvenlikli olmasıdır.

Alacağınız araçları mutlaka uzmanına kontrol ettirin. Araba piyasasında maalesef dürüst araç satana rastlamak kolay değil. Dolandırıcılık ve sahtekarlığı teşkilat halinde yapan insanlar bulunmakta. Kilometresi düşürülmüş, kayıtlarıyla oynanmıs araçla dolu piyasa. O yüzden mutlaka işini iyi yapan firmalara götürmelisiniz.

Yazımın başında dediğim gibi gencinden yaşlısına araba bir tutku ve aşktır. Piyasa ne kadar artarsa artsın istediğiniz arabayı almak için umudunuzu kaybetmeyin; sadece fırsat zamanını bekleyin. Şimdiden Allah araba alacaklara kaza bela vermesin temennisinde bulunuyorum.

Emre KÖME