Gemi ve Yat Tasarımı Bölümü, gemi ve yatların tasarımında gerekli araştırmaları yapan ve bu alanda uzman personel yetiştirmeyi hedefleyen üniversite bölümüdür.

Günden güne geniş bir kullanım alanı kazanan gemicilik, yat sektörü ile beraber son zamanlarda büyük bir atılım gösterdi. Artık bireylerin bile özel yat alım gücü arttı. Denizci ülkelerde ekonominin en önemli akış noktasında gemiler ve özellikle turizm alanında yatlar bulunuyor. Bu sebeple de gemi ve yat tasarımı da önem kazanıyor. Sivil, askeri ve resmi başta olmak üzere birçok özel kurum, kuruluş ve birey için çeşitli çözümler sunmak amacıyla bu bölüm mezunları çalışmalarını yürütüyorlar. Siz de bu bölümü tercih ederseniz gemi ve yatların çeşitli alanlarını ve tamamını tasarlama imkanı kazanacaksınız.

Eğitim Süresi ve AKTS

Mezun olmak için 240 AKTS (Kredi) hakkınızı doldurmalısınız. Bölüm lisans düzeyinde dört yıllık üniversite bölümüdür.

Gemi ve Yat Tasarımı Bölüm Dersleri

Bölümde temel mühendislik ve denizcilik ile ilgili gerekli birçok konu ders olarak okutuluyor. Geminin geometrisi, elemanları, tesisat ve makine sistemleri ile beraber denizcilik eğitimi veriliyor. Bu bölümü tercih ederseniz iç mekan stüdyosu, malzeme ve üretim teknikleri gibi alanlarda dersler alacaksınız. Ayrıca pazarlama, tasarım ekonomisi, ürün konumlandırma teknikleri de özellikle öğrenmeniz gereken konular arasında.

Gereken Nitelikler

Bölümü başarıyla bitirmek, iş hayatında istediğiniz statüyü elde etmek ve iş bulabilmek için bazı niteliklerinizin olması size avantaj sağlayacaktır. Evvela tasarım ve denizciliğe meraklı olmalı, mümkünse belli düzeyde bilgi ve birikim sahibi olmalısınız. Üç boyutlu düşünebiliyor, çizebiliyor musunuz? Gerçekten işinize yarayacak bir bilgi olduğunu söyleyebilirim. Sosyal bilimlerde entellektüel derinliğe sahip olmanız, gelişim ve yeniliklere açık biri olmanız sizi başarıya ulaştıracaktır.

Mezuniyet ve Unvan

Bölümden mezun olduktan sonra “Gemi ve Yat Tasarımcısı” unvanı kazanacaksınız.

Gemi ve Yat Tasarımı Bölümü İş Olanakları

Başta gemi ve yat tasarım ofislerinde, gemi mühendisliği ofislerinde iş bulabilirsiniz. Çalışabileceğiniz alanları şöyle listeleyelim;

  • Üniversiteler,
  • Atölye ve Tersaneler,
  • Yelken Okulları,
  • Denizcilikle ilgili resmi, sivil, askeri ve özel kurumlar vb.

Ayrıca ikinci planda görev yapabilme fırsanız da bu. Bu alanları da şöyle listeleyebiliriz;

  • Mimarlık,
  • İç Mimarlık,
  • Endüstriyel Tasarım vb.

Gemicik sektörü oldukça geniş alana yayılmıştır. Bu yüzden yurtdışında da iş bulabilirsiniz.

Yorumlama

Bu bölümden mezun olan sayısı az. Çünkü tercih eden öğrenci de az. Zaten üniversite sayısı da düşük. Uzman az olduğu için sizin iş bulmanız çok kolay olacaktır. Ciddi ihtiyaç duyuluyor size.

Ek bilgi olarak şunu da belirteyim. 90 günlük zorunlu staj yapacaksınız. Bu sizin için iyi bir avantaj. Çünkü staj sayesinde iş bulmanız daha kolay. Çoğunlukla staj yaptığımız yerlerde ilk iş deneyimimizi devam ettiriyoruz.

Peki hiç mi dezavantajı yok bu bölümün? Elbette ki her şeyin olduğu gibi bu bölümün de bazı dezavantajları var. Ekonomik krizler sizin mesleğinizi ciddi etkileyebiliyor. Turizm gibi krılgan bir sektör. Bu yüzden belli süreler duraksama görülebiliyor. Bu durumu da göz önünde bulundurmanızı tavsiye ediyorum.

Denizciliğe ilgi duyuyorsanız size ayrıca “Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Mühendisliği” bölümü hakkındaki tercih yazımızı da okumanızı şiddetle tavsiye ederim.