GSS Prim Borcu olanlara müjde!!! Son zamanlarda Maliye Bakanlığı’nın vergi affı ve KYK borçlarının yapılandırılması ile bir nevi vatandaşla “Barış” yapmasının ardından şimdi de Sosyal Güvenlik Kurumu GSS Prim Borçlarının yapılandırılacağını duyurdu.

YAPILANDIRMANIN YARARLARI NELERDİR?

GSS Prim Borcunu yapılandıranlar borcun ilk taksitini ödediklerinde tüm devlet hastanelerinde ve SGK ile anlaşmalı özel hastanelerde ücretsiz tedavi olabilecek.

GSS Prim Borcunu yapılandıranlar borcun ilk taksitini ödediklerinde tüm devlet hastanelerinde ve SGK ile anlaşmalı özel hastanelerde ücretsiz tedavi olabilecek.

Mevcut durumda GSS Prim Borcu olanlar Aile Sağlık Merkezleri’nde ücretsiz sağlık hizmeti alabiliyorlarken devlet hastaneleri ve devletle anlaşması olan özel hastanelerdeki sağlık hizmetlerinden ücretsiz olarak yararlanamıyorlar. Vatandaşların en çok sıkıntı çektiği konu ise kesinlikle buydu. Yeni yapılandırma ile can sıkıcı bu sorun ortadan kalkmış olacak. Şöyle ki; GSS Prim Borcunu yapılandıranlar borcun ilk taksitini ödediklerinde tüm devlet hastanelerinde ve SGK ile anlaşmalı özel hastanelerde  ücretsiz tedavi olabilecek.

YAPILANDIRMADAN KİMLER YARARLANABİLECEK?

Yapılandırmadan GSS Prim Borcu olan herkes yararlanabilecek. Daha önce yapılandırma yapmış ama borcunu ödememiş olanlar da yapılandırma isteğinde bulunduğunda eski yapılandırması sistem tarafından re’sen (kendiliğinden) iptal edilerek yukarıda bahsettiğim şekilde yapılandırılacak. Yapılandırma isteğinde bulunduğunuz tarihe kadar daha önce hiç çalışmadıysanız öncelikle “Gelir Testi” yaptırmanız gerekmekte. Eğer yapılandırma tarihinden 100 gün önce işten çıkmışsanız yine “Gelir Testi” yaptırmanız şart. Yani daha anlaşılır şekilde anlatmak gerekirse eğer işten çıkmışsanız ve üstünden 100 gün geçmiş ve GSS Prim Borcunuzu yapılandırmak istiyorsanız ‘’Gelir Testi’’ yaptırmanız lazım.

YAPILANDIRMANIN KAPSAMI VE SON TARİHİ NEDİR?

Yapılandırma 30.06.2016 tarihine kadar olan bütün borçları kapsıyor. Bu tarihten sonraki sonraki borçlar için henüz yapılandırma yapılacağına dair herhangi bir bilgi yok. Yapılandırmanın kaç taksit olacağı ve aylık ödeme tutarları kişinin gelirine göre değişecek. Yapılandırmanın son tarihi 01.01.2017. GSS Prim Borçlarını yapılandırmak isteyenler 01.01.2017 tarihine kadar bulundukları ilçedeki Sosyal Güvenlik Merkezi’ne giderek başvuruda bulunmalı. Yapılandırma yapanlar ise ilk taksitlerini 28 Şubat 2017’ye kadar ödeyecekler ve sanki hiç prim borcu yokmuş gibi özel ve kamu hastanelerindeki sağlık hizmetlerinden ücretsiz yararlanabilecekler.

Bu fırsatı kaçırmamanızı tavsiye ederim eğer yararlı olabildiysek ne mutlu bize.

Hamza Erbir