Spor yapmak insan sağlığı için önemlidir. Bu etkinlik fiziksel ve ruhsal olarak gelişime büyük katkı sağlar. Takım sporları, bireysel sporlar, salon sporları, atletizm, yüzme ve kış sporları başta olmak üzere bu seçenekleri çoğaltmak mümkündür. Sağlık için spor yapmanın yanı sıra, profesyonel olarak insanların bu işi meslek edinmesi söz konusu olmuştur.

Spor bağımlılığı ilk başlarda zararsız bir durum gibi görünür. Ancak bazı insanlarda bu durum hastalık derecesine ulaşabilir. Spor yapmayı günlük hayatında her şeyin önüne koyan insanlar bazen bu alışkanlıkların önüne geçemez. Egzersiz yapmak, koşmak hatta yürümek faydalı etkinliklerdir. Burada zararlı olan ise spor yapmadığında insanların kendini rahatsız hissetmesidir. Zamanla bu durun psikolojik bir rahatsızlık konumuna gelebilir.

Aşırı Spor Egzersiz Bağımlılığı Yapar

Spor bağımlılığı çok sık rastlamadığımız bir konudur. Hayatta her şeyin fazlası zarar olarak tanımlanır. Spor konusuna çok fazla kafayı takanlar bu konuda rahatsızlık hissedebilir. Çeşitli sporlar yapmak bazı insanlar için artık bir yaşam şeklidir. Spor ve egzersiz yapmadan duramıyorsanız fiziksel ve ruhsal olarak spor bağımlısı olabilirsiniz. Bu gibi durumlarda insanlar ilgi duyduğu spor dallarını yapmak ister. Özellikle de fitness ve belli egzersizler konusunda işin hastalık boyutunda ön plana çıkması mümkün olur.

Dünya genelinde spor yapanların yaklaşık %3 gibi bir oranla bu etkinliğe bağımlı hale geldiği söyleniyor. Her ne kadar bu konuda araştırma yapılmış olsa da bu tür rakamların daha değişken olması söz konusudur.

Spor Bağımlılığı Nedenleri

Fiziksel aktiviteler insanların daha sağlıklı yaşamasına neden olur. Hareketsizliğin yol açtığı çok fazla sağlık sorunu vardır. Spor ve egzersizle insanlar bu durumu aşmaya çalışır. Bazen sağlıklı kalmak bazen de zayıflamak için yapılan egzersizlik insanlarda takıntı yaratabilir.

Spor bağımlılığı nedenleri içinde en sık karşılaşılan bu tür takıntı ve olumsuz psikolojik yaklaşımlardır. Bu gibi bir durumda sağlık desteği almak gerekli olabilir. Psikolog hatta psikiyatrist desteği almak zorunda olan çok fazla insan vardır. Hayatta her ne yapıyorsanız ölçülü olmalı ve aşırıya kaçmamalısınız.

Mevlüt Baki TAPAN