Köpek saldırısı esnasında yapmanız gerekenleri merak ediyor ve öğrenmek istiyorsanız yazımı dikkatlice okuyarak tehlikeli bir hayvan karşısında neler yapmanız gerektiğinizi öğrenebilirsiniz.

Dünyanın her tarafında binlerce insan köpekler tarafından ısırılıyor. Sadece sokak köpekleri değil, birçok sahipli köpek de insanları ısırabiliyor çünkü eğitim almamış sahipli köpeğin sokak köpeğinden farkı neredeyse yoktur.

Böyle bir durumdan uzak durmak için köpek saldırısı esnasında -çeşitli zorluklar içerse de- yapmanız gerekenler şunlardır;

Sakin Olmak ve Koşmamak

Halk dilinde ‘Köpek insanın korktuğunu anlar; ona korktuğunu belli etmemelisin.‘ denir. Belki de binlerce yıllık tecrübeye dayanan bu bilgi oldukça isabetlidir. Korktuğunuzu ve kaçtığınızı fark eden köpek yüksek ihtimalle saldıracaktır.

Vücut dilinizi okuyarak tepkinizi analiz eden köpeklere senden korkmuyorum imajı verirseniz risk düzeyiniz azalır.

Aklınızda kaçmak, bağırmak, koşmak gibi düşünceler varsa bu davranışlardan kesinlikle kaçının.

Köpekler bu davranışlarınızı tehdit olarak algılar ve size saldırır. İç güdüsel olarak siz koşmaya başladığınızda kovalamaca başlayacaktır ve muhtemelen ısırılacaksınızdır. Yapmayın!

Sakince ve derin bir şekilde nefes almak, vücudunuzu özgüvenli bir şekilde dik tutup, köpeğin gözlerine bakmaksızın sergilemek ve sessiz kalmak olası bir saldırıdan sakınmak için oldukça önemlidir.

Köpekler sizden yana bir tehdit algılamadığı zaman size saldırmaktan vazgeçer ve sizi koklamaya başlar. Emin olduktan sonra da yavaşça geri çekilir. O esnada siz de bölgesinden yavaş ve emin bir şekilde ani hareketler yapmadan geri çekilmelisiniz.

Emir Vermeyi Deneyin

Her köpek kendine kızılan bir durumu anlar. ‘Geri çekil‘, ‘Hayır‘ gibi kelimeleri kullanabilirisiniz. Yalnız sesiniz otoriter ve net olmalı; aksi takdirde hızlıca söylemek köpeğin komutu anlamaması ve sizi umursamamasına neden olabilir.

Dikkatini Dağıtmak

Elinizde, poşetinizde ya da çantanızda köpeğin yiyeceği herhangi bir yiyecek türüyle dikkatini dağıtabilirsiniz. Elinizdeki yemeği koklatarak başka tarafa fırlatırsanız köpek muhtemelen oraya gidecektir ve bu da sizin ordan uzaklaşmanız için büyük bir fırsat olacaktır.

Tabii her zaman yemeği nerden bulacağız diye soruyor olabilirsiniz. Köpeklerden bu denli korkuyorsanız ve sık sık saldırgan köpeklerin olduğu yerlerden geçiyorsanız pahalı olmayan köpek ödül mamaları var. O mamalardan birkaç adet çantanızda ya da yanınızda bulundurmanızda fayda bulunmaktadır.

Anne Karnındaki Halimiz – Cenin Pozisyonu

Evet değerli okuyucular geldik yazımızın en önemli kısmına… Şimdiye kadar köpek olası bir saldırıyı bertaraf etmenin yollarını anlatmıştık. Peki saldırı anında ne yapmalıyız?

Karşınızda agresif bir köpek var; saldırıyor, kaçamıyorsunuz ve yere de düştünüz… Köpekler genelde boyun bölgesine saldırmaktalar; bu onların içgüdüsel davranışıdır. Zayıf noktanın boyun olduğunu bilen köpekler yerdeyseniz size de boyun bölgesinden saldıracaktır. Bunun önüne geçmek için cenin pozisyonu şeklinde pozisyon almak gerekir. Yani dizler karna çekilir, baş gövdeye yaklaştırılır ve eller kafadan destekli bir şekilde vücut kapatılır. Yine aynı şekilde saldırı esnasında da köpeğe karşılık vermeden, bağırmadan sakin kalınmaya çalışmanız gerekir. Aksi takdirde köpek daha da çok sinirlenir ve hırçınlaşır.

Köpek sizi ısırdıysa soğukkanlılığınızı kaybetmeden, yaralarınzı hızlıca tedavi ettirmeniz gerekmektedir.

Burada yazımı sonlandırıyorum ve umarım böyle bir saldırıyla karşı karşıya kalmazsınız… Bilmeniz gerekir ki kötü köpek yoktur kötü sahip vardır.

Emre KÖME