2 Ekim’de Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğuna girdikten sonra haber alınamayan ve günler sonra öldürüldüğü açıklanan Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın kim olduğunu merak edenler için bilinmesi gerekenler…

13 Ekim 1958 tarihinde Suudi Arabistan’nın Medine şehrinde dünyaya gelmiştir. İlk ve orta eğitimini Suudi Arabistan’da tamamlayan Kaşıkçı, 1982’de Indiana State Üniversitesinden mezun oldu. İngilizce yayın yapan Arap News’de yönetici olarak 4 yıl çalışan Kaşıkçı; gazetede ülkedeki yapıyı eleştiren yazılar yazdığı için görevden alındı.

Eylül 2017’den itibaren ABD’de yaşayan ve Washington Post gazetesinde yazmaya başlayan Kaşıkçı’dan bir suredir haber alınamıyordu.

Ekim 2018 de İstanbul’daki Suudi Arabistan Başkonsolosluğuna giden Cemal Kaşıkçı konsoloslukta cinayete kurban gitti. Cinayet evet ancak; insafsız bir infaz da denebilir.

Emniyet müdürlüğünün başlattığı soruşturma ve kamera görüntülerinin incelenmesi sonucunda Kaşıkçı’nın konsolosluktan hiç çıkmadığı tespit ediliyor. Cemal Kaşıkçı’nın nişanlısı Hatice Cengiz’in verdiği bilgilere göre Kaşıkçı evlilik için gereken belgelerden birini Suudi Arabistan Konsolosluğu’dan alması gerekiyordu. Nişanlısıyla birlikte konsolosluğa ilk gittiklerinde herhangi bir problem yaşamayan Kaşıkçı, nişanlısı yurtdışında eğitimde olduğu için ikinci gidişinde tek başına gitti ve gittiği gün öldürüldü.

Emniyet ve istihbaratın yaptığı incelemelerden sonra İstanbul Başsavcılığı da soruşturma açtı ve ilginç bilgilere ulaştı. Birçok ses kaydına ulaşıldı ve bu ses kayıtları ABD, Kanada, Fransa gibi birçok ülkeye gönderildi.

Ülkemize verilen listedeki isimlerin olaya karıştığı belirlenen (15 kişi) isimlerle aynı oldukları tespit edildi.

Cinayet Suudi Arabistan toprağı sayılan konsolosluk binasinda işlenmiş olsada hedefte Türkiye vardır.

Deliller Kaşıkçı’nın vahşi bir cinayete kurban gittiğini gösteriyor. Gizli kalması ve cinayette parmağı olanların yakalanmaması insanlık vicdanını yaralayacaktır.

Cinayette parmağı olanların ortaya çıkartılarak hukuk önünde cezaya çarptırılması gerekir.

Olayın gerçekleştiği yerin İstanbul olduğu için Kaşıkçı cinayetinde tutuklananların yargılanmasının İstanbul’da yapılması önemli bir konudur.

“Her kim bir mü’mini kasten öldürürse onun cezası, içinde devamlı kalacağı cehennemdir! Allah ona gazap etmiş, lanet etmiş ve onun için büyük bir azap hazırlamıştır.”