En fazla dilde söylenen şarkı nitekim Doğum Günü Şarkısıdır. Eski Mısır ve Antik Yunanlardan günümüze uzanan, Cermen, Roma ve Modern Çağın kültürel harmonisi ile kutlanır olan Doğum Günü Kutlamaları, benzer nitelikte olsa da her kültürde farklılık göstermektedir.

Avustralya – Okyanusya

Genellikle kış aylarının çok soğuk olmadığı günlerde mangal yakılarak kutlanmaktadır. “Fairy Bread” adlı küçük, renkli pasta şekeriyle kaplanmış, tereyağlı ekmekler ikram edilir. Bir yaştan sonra doğum günü olan kişiye geç saatlere kadar dışarıda kalmaması sözüne karşılık ev anahtarı hediye edilir. Bu de reşit olmanın bir sembolü olarak kabul edilir.

Brezilya

Sağlıklı yaşamın simgesi olan meyve ve sebze şeklinde şekerler hazırlanıp, çocuklara verilir. Evler festival bayrakları ve parlak kâğıttan yapılmış çiçeklerle süslenir. Her yıl, doğum günü olan kişinin kulak memesi çekilmektedir. Brezilya adetlerine göre kulak memesinin genişliği yaşlılık ve olgunluk göstergesidir.

Bulgaristan

Bulgaristan’da ismin tarihi veya incil’de ilgili bir anlam varsa, daha da büyük bir kutlama yapılır. Normal Hristiyan geleneklerine uygun biçimde kutlama yapılır.

Kanada

Ev yapımı çok katlı ve renkli şekerlerle kaplanmış pasta olmazsa olmazdır. Bu pastanın içerisine paket haline bozuk ara saklanır. Bu para kime çıkarsa kutlama boyunca oynanacak bütün oyunları yönetme hakkı o kişiye verilir. Sadece Kanada’ya özgü “My Sweet Sixteen” partileri de doğum günü kutlamalarının bir geleneğidir. Genelde genç kızlar için tertiplenen bu partilerin simgesi ise şekerdir.

Çin

Gerçek doğum günleri olmasa da Çin’de herkes doğum gününü yeni yılda kutlamaktadır. Bebeklerin bir yaşında doğduğuna inanırlar ve ikinci doğum günleri büyük önem arz eder. Bozuk para, oyuncak, kitap gibi nesneler toplanıp, bebek de ortasına konulur. Bebeğin birini seçmesini, işaret etmenini beklerler. Parayı seçerse zengin, kitabı seçerse öğretmen, oyuncağı seçerse çok çocuklu biri olacağına inanırlar.

Hediye armağan ederken saat almaktan kaçınırlar, çünkü anadilleri olan Mandarince’de saat, “Ölüm” anlamı taşımaktadır. Uzun bir hayat temennisi ile Noodle (Makarna) ikram edilmektedir. Kaplanların bebek ve çocukları koruduğuna inanılır ve kaplan şeklinde veya deseninde hediyeler verilmektedir.

Bir başka adet ise doğum günü olan çocuğa renkli boyanmış yumurtalar getirilir. Doğum günleri 30 gün boyunca devam etmektedir.

Mısır

Yeni doğmuş bebeğin gün, 1 haftalık olduğunda kutlanmaktadır. İki pasta hazırlanmakta, birinde mumlar, diğerinde ise mum yer almamaktadır. Ev ise kutlama günü “Zeena” isimli Kar Çiçeğine benzer kâğıtlarla süslenir. Konuklara kurabiye, susam çubuklar, küçük sandviç ikram edilir.

İngiltere

Doğum günlerinde tebrik kartı göndermek adettir ve ilk bu âdeti çıkaran yüzyıllar önce İngilizler olmuştur. Şans getirmesi niyetiyle doğum günü olan çocuk, arkadaşları tarafından 3 defa havaya atılıp, tutulur. Pasta yerine fal kekleri ikram edilmektedir.

Almanya

Doğum gününde çocuğa görev, ödev ve iş verilmez. Aile gün doğumunda uyanır ve çocuğun yaşı kadar mum yakar. Bütün gün mumlar yanık kalır. Akşam yemeğinden hemen sonra mumları doğum günü olan çocuk üfleyerek söndürür. Şayet hepsini bir seferde söndürebilirse dileğinin gerçek olacağına inanılıyor. Akabinde hediyeler açılır.

Otuz yaşında bekâr bir erkek için arkadaşları onu belediye binasının merdivenlerine götürür ve süpürmesini ister. Etraftaki bütün kızlar onu görene kadar süpürmeye devam eder.

Japonya

Kız çocukları için 3. veya 7. Yaşında, Erkekler için ise 5. Yaşında doğum günü kutlaması yapılır. Eskiden Ocak ayında kutlanırken, günümüzde ise gerçek tarihte kutlanmaktadır. Çocuklar tapınağa gider, sağlık ve güçlü oldukları için şükredip, uzun bir hayat için dua ederler.

Meksika

Doğum günü olan kişiye iki defa kutlama yapılır. İlki Kilisede sessiz ve sakin biçimde kutsanarak yapılıyor. Diğeri ise davetlilerle beraber şeker, bozuk para ve hayvan şeklinde oyuncakların doldurulduğu “pinata” adı verilen nesne getirilir. Çocuklar gözleri kapalı halde pinatayı patlatmaya çalışır.

Türkiye

Yılda bir kez yakın eş, dost ve akrabalarla birlikte kutlanır. Doğum günü olan kişi tebrik edilerek, kendisine iyi dileklerde bulunulur ve hediyeler armağan edilir. Pasta alınıp, mumlarla süslenir. Süslemelerde balon ve farklı süslemeler de bulunabilmektedir. Doğum günü şarkısı söylenir.

Bazı kesimlerce kutlanmazken, bazı kesimler ise pasta ve mumlar olmaksızın kur’an okuyarak kutlama yapmaktadır. Hediye armağan edilmekte ve doğum günü sahibi de Allah’a şükrederek dua ve temennide bulunur. Bir dilekte bulunup, kimseye söylemez.

Mevlüt TAPAN