Kas geliştirmenin en önemli kuralları spor yapmak, zararlı yiyeceklerden uzak durmak ve doğru beslenmektir. Ayrıca düzenli uyku olmazsa olmaz; altın değerinde olan kurallardan biridir. Kas yapmak için mutlaka spor salonuna yazılmanıza gerek yok; teknolojinin nimetleri vesilesiyle evde de bu imkanlara sahipsiniz.

Sakatlanma ihtimaliniz salona göre evde biraz daha fazla olabilir çünkü; bu hareketleri doğru bir şekilde yapmanız için sizi gözetimi altında tutan bir spor koçuna sahip olmazsınız. Spor koçu, hem hareketi doğru yapmanızı hem de o hareketi hissetmenizi sağlayacaktır. Bu da sizin faydanızadır.

Kas yapmanın farklı yolları vardır ve bunlar için dikkat etmeniz gereken birçok kural bulunmaktadır.

Öncelikle kas yapmak/geliştirmek istiyorsanız malum; yüksek ağırlıklar altına girmeniz, bu ağırlıkları kaldırmanız gerekecek. Bunun için de vücudunuzda herhangi bir engel olmamalıdır. Aksine daha da kötü olabilir.

Erinmemeniz adına evinize yakın bir yerdeki spor salonuna kaydolmanızı tavsiye ederim.

Kas yapmak için önerilerimi belirli başlıklar altında toplamak gerekirse en önemlileri aşağıdakilerdir;

1- Sakatlık olmaması adına öncelikle hareketleri doğru bir şekilde yaptığınızdan emin olmalısınız.

2- İlk başlarda herhangi bir gıda takviyesini (supplement) kullanmanızı önermiyoruz; ilerde en az 6 ay geçtikten sonra kaslarınıza daha da hacim vermek istiyorsanız o zaman besin takviyesi gerekir.

3- Sadece protein tozu kullanarak kas yapacağınıza sakın inanmayın. Protein tozu tek başına yetersiz bir besindir. En önemlisi et, yumurta, tavuk gibi yemek öğünleridir.

4- Eğer büyümek istiyorsanız günlük, vücut ağırlığınızın 1,5 katı protein almalısınız.

5- Uyku en önemlisi aşamadır çünkü kaslar dinlenirken büyürler. En az 8 saat uyku uyuyun.

6- Yeni başlayanlar haftada üç (3) gün spor yapıp diğer dört (4) gün dinlenmeli. Orta seviyeler dört (4) gün çalışıp üç (3) gün; ileri seviyede ise haftada bir (1) gün dinlenmek yeterlidir.

7- Yazılan programa en az üç (3) ay bağlı kalmanız sonuçları çabucak görmeniz için verimli olur. Programın dışına çıkmamaya özen gösterin.

8- Çoğu sporcu bacak kası geliştirmeyi ihmal eder ama vücüdun gelişimi için bacak kası çalışmak zorunludur. Bacak hareketleri hızlı büyüme sağlamada atlanmaması gereken bölümdür. Haftada en az bir kere çalışılması gerekmektedir.

9- İlk defa vücut geliştirme sporuyla ilgilenecekseniz hafif kilolarla başlamalısınız.

10- Eğer kilo verecekseniz ona göre yeme alışkanlığınızı değiştirerek daha az karbonhidrat alımı yapmalısınız. Üç (3) öğün yemeli ve sağlıklı yemekler tüketmelisiniz.

11- Kilo almak istiyorsanız öğün sayınızı gün içerisinde beş (5) veya yediye (7) çıkartabilirsiniz. Bol su ve karbonhidrat alarak dengeli bir şekilde kilo alarak şişebilirsiniz.

12- Gün içerisinde en az üç (3) litre su için; düzenli, sağlıklı besinler tüketin ve en az sekiz (8) saat uyuyun. 

Emre KÖME