Sizlere çağımızın hastalığı olan obeziteden yani şişmanlık ve yağlanmadan kurtulmanın yollarından bahsedeceğim. Dünya genelinde şişmanlamanın (obezite) önüne geçilememektedir. Bu problemi aşmak adına obez insanlar mide ameliyatları, zayıflama diyetleri, spor yapma gibi çeşitli şeyler denemektedirler.

Fazla su içilmesi gerektiğini en başta vurgulamak istiyorum. Günde en az 3 litre su içmelisiniz. Spor yapıyorsanız 4 litreye çıkarabilirsiniz.

Zayıflamak için yapmanız gerekenleri madde madde yazmak gerekirse şunları yazabilirim;

-Rafine besinlerden ve yanlış alışkanlıklarınızdan, paketli, hazır gıdalardan asitli, şekerli içeceklerden uzak durmalısınız. Eğer bir diyete başladıysanız bu dediklerimden uzaktan yakınan ilginiz olmamalıdır. Diyetiniz bittikten sonra da bunu devam ettirmelisiniz.

-Akşam yemeklerine özen göstermelesiniz. Saat 8’den önce yiyeceğiniz her şeyi yeyip, o saaatten sonra ağzınıza sudan başka hiç birşey almamalısınız. Aksi takdirde zayıflamayı unutun.

-Hiç naneli sakız alarak kilo vermeyi denediniz mi? Denemediyseniz denemelisiniz çünkü yapılan bilimsel deneyler sonucu nane aramosı kişide uzun süreli tok kalma isteğine neden olmaktadır. Sürekli iştihanız kabarıyorsa, abur cuburlardan kurtulmak için naneli sakız, muhteşem bir yoldur.

-Öğün atlamayı çok önermiyoruz çünkü verilen diyete uymak sizin için en iyisidir. Aç kalarak, yemeyerek kilo vermeniz çok doğru değil. Vitamin kaybı, mineral kaybı olarak size geri dönecektir ve bu da bir çok hastalığa yakalanmanızı sağlayacaktır. Düzenli beslenme ve öğün atlamamaya dikkat edelim.

-Amacınız sadece kilo vermek değil; hem kilo vermek hem de sağlıklı bir birey olmak olsun. Hayatınzıın geri kalanını fit/sağlıklı bir şekilde devam ettirme ihtiyacı duymalısınız.

-Etrafınızdakilere kulak asmayın. ‘Ben denedim olmuyor.‘; ‘Şunu kullandım kilo verdim ama daha sonra geri aldım.‘ gibi cümleleri umursamayın. Motivasyonunuzu düşürmeyip, kararlı bir şekilde programımızı uygulamalısınız.

-Vücudunuz gün içerisinde tatlı ihtiyacı duyacaktır. Bu durumun üstesinden, gündüz 3’ten önce tüketeceğiniz meyve, sabah kahvaltısında bir kaç dilim ekmek ile gelebilirsiniz. Daha sonra ekmeği tamamen bırakmak şartıyla tabii ki. 🙂

-Günlük hayatınıza sporu kesinlikle eklemelisiniz. 30 dakika tempolu yürüyüş yaparak kilo verme hedefinize daha yaklaşmış olursunuz.

-Kilo vermenizdeki büyük etkenlerden birisi de bağırsaklarınızdır. Bağırsaklar iyiyse ne mutlu; her şey yolunda. Değilse kesinlikle doktora gidin. Ayrıca posalı olan, bağırsağı çalıştıracak şeyler tüketmeye gayret edin.

Kilo verme eylemi bizim için bir heves değil, sağlıklı beslenme düzenini bir yaşam standardı haline getirmektir. Sağlıcakla kalın.

Emre KÖME