Çokça görüyoruz youtuber olmak isteyen çocukları. Artık doktorluk öğretmenlik yerine çocuklar youtuber olmak istiyor. Çocuklarımızı bilinçli takip yapalım. Mesela çok ahlaksız kanallar olabiliyor küfür öğrenebiliyorlar küçük yaşta. Bunun için mesela Kayyu, Pepe, Niloya vb. şeyleri açabiliriz. Özellikle genç yaştaki çocuklara dikkat etmek lazım.

Hangi oyunları oynuyorlar kimlerle konuşuyorlar dikkat etmek lazım. Malum bu devirde babana bile güvenmeyeceksin. Sanal ortamda arkadaşlık kurmalarına da dikkat edin bana kalırsa kurdurtmayın. Az önce dediğim gibi babana bile güven olunmaz. Çocuklarımızın adreslerini alabilirler. Fotoğraf gönder diyebilirler. Sürekli denetiminizde kontrol edin. Oynadıkları oyunlarda da ahlakları bozulabiliyor. Parklarda gel baban bekliyor gel annen bekliyor diyerek şeker verenler var. Böyle insanlara karşı yetiştirmeliyiz. Ağaç yaş iken eğilir.

Çocuklarımıza küçük yaşta vatan sevgisini millet sevgisini aşılamalıyız. Küçükken hadi bakim evladım amcana göster diyerek bir sapık nesil yetiştirdiler. Öyle olanların şu an beyni ile organı yer değiştirmiş durumda. Metrobüste uyuma numarası yaparak yaşlılara yer vermeyenler var bana göre ayıp bir durum. Biri sizin dedenize yer vermedi düşünün ve yaşlı uzun bir yoldan geliyor. Şimdiki nesilin elinden telefon düşmüyor üç (3) yaşındaki çocuk YouTube’dan bakabiliyor. Bazı sosyal medya uygulamalarında görüyoruz sapık dayıları ve onları işletmeye çalışan kadınları. Çocuklarımıza iyi terbiye verelim gelecek nesilleri düzgün, ahlaklı, saygılı yetiştirelim. Ne demiş Necip Fazıl; “Hayatı müsvedde yaşamayın. Temize çekmeye vaktiniz olmayabilir.”

İnternet takibi konusunda işin içinden çıkamayabilirsiniz çocukları telefona çok alıştırmayınız. Erken yaşta hastalıklar, küfür, ahlaksızlık, göz bozukluğu gibi sorunlar belirebiliyor. Google arama geçmişini vs takip ediniz. Çocuklarımıza, torunlarımıza bir miras olarak saygı ve sevgi dolu bir dünya bırakarak bu dünyadan göçelim. Ulular köprü olsa, basıp geçme.

Mehmet KOCAKAYA