İstanbul, Sultangazi’de devlet okulunda öğretmenlik yapan Bedriye Arık Çambel’in yazdığı Küçük Aysel’in Günlüğü Hep Farklı Hikayeler adlı 3 kitaplık seri, bir yıl gibi kısa bir sürede yazıldı. Kitapları, kendi emek ve gayretleriyle 10 bin kişiye ulaşan yazar, yazdığı kitapların küçük-büyük bütün yaş grupları tarafından sevilerek okunduğunu belirtti. Bedriye Arık Çambel, Küçük Aysel’in Günlüğü Hep Farklı Hikayeler kitaplarının çok sevildiğini, ilgi gördüğünü, kendi yazma hevesinin de artmasına sebep olduğunu ifade ederek, kitapların hikayesini ve başarısını şöyle değerlendirdi:

Günümüzde eser veren bazı şair ve yazarlar, eserlerini anlayabilmek için okuyucularından çaba göstermelerini hatta zorlanmalarını isterler. Bana kalırsa bu, bir tür kendini beğenmişliktir. Yazdığım eserleri anlayabilmek için okuyucuların zorlanmaları yerine, anlatabilmek için ben zorlanmayı tercih ederim. Okuyucularım yazdıklarımı rahat rahat okuyup anlarlar ve okuduklarından tat alırlar… ??

Bir yazar olarak kendimi, eserlerimi oluştururken ortaya çıkan sürecin akışına bırakırım, hesap yapmam. Hikayenin nereye gideceği, okurlarımın ne düşüneceği, eleştirmenlerin ne diyeceği gibi kaygıların hepsini aklımdan uzaklaştırırım. Hikayenin içine girerim yalnızca. Bu nedenle kaleme aldığım eserleri düşünmüyor, aynı zamanda yaşıyorum ben; hatta hikayeme yazdığım bazı karekterlerin etkisinde kalıp iki gün uyuyamadığım da olmuştur. Lafı dolandırmadan okuyucularımın beni direk anlamasını hedeflemişimdir. Okuyucularımı bazen güldürüyorum, bazen ağlatıyorum ama en önemlisi günlük hayatımız için kitaplarımda önemli mesajlar veriyorum.

Küçük Aysel’in Günlüğü Hep Farklı Hikayeler 1, 2 ve 3 seri olarak okunduğu gibi tek tek de okunabiliyor. Öğretmen olduğum için kitaplarımı büyük bir itina ve emekle yazdım. Kitaplarımla alakalı olumsuz eleştiri de yok denecek kadar. Okuyucularım kitaplarımı severek ve beğenerek okuyorlar. Yazdığım kitaplarımla ilgili hedefimde Milli Eğitim Bakanlığı’nın tavsiye ettiği kitaplar arasına girmesidir.

Önümüzdeki Eylül ayından itibaren yayınlanmayı bekleyen bir aşk şiiri kitabım, bir adet yöresel yemek tariflerinin bulunduğu yemek kitabım, eğitimle alakalı eğitim kitaplarım ve siyaset kitaplarım olacak; bunlar sırayla okuyucularımla buluşacaktır.

Bedriye Arık ÇAMBEL