Bir hadiste cuma günü için “Şüphesiz bu, Allah’ın Müslümanlara tahsis ettiği bir bayram günüdür. Cumaya gelecek kimse yıkanmalı, varsa güzel koku sürünmelidir; ayrıca misvak kullanmanızı da tavsiye ederim.” (İbn Mâce, İkametü’s-salât, 83) denilmiştir.

Dostlar hadiste de belirtildiği gibi Cuma günleri Müslümanlar için bayram niteliği taşıyan mübarek günlerdir. Fakat bu güzel günde biz Müslümanları derinden sarsan haber dünyanın öbür ucundan bizlere ulaştı. Kin ve nefreti haddini aşmış bir cani sanki bilgisayar oyunu oynuyormuş gibi canlı yayın yaparak iki camiye saldırdı ve 49 kişiyi şehit ederek bir çok kişinin de yaralanmasına sebebiyet verdi.

Elbetteki bu elim olay hepimizi üzdü. Fakat bu olay bizlere tarihin aslında ne kadar önemli olduğunu bir kez daha göstermiştir. Çünkü bu caninin elinde tuttuğu silahta yazılı olanlar daha önceki Sultan Murat yazımda belirttiğim gibi bir zihniyetin dışa vurumunu gösteriyor. Batı her ne kadar demokrasi ve medeniyet havarisi kesilse de her zaman içinde bir yerlerde Müslüman ve Türk düşmanlığını saklı tutuyor.

Yetiştirdikleri nesillere de bunu empoze ediyorlar. Yaşanan olaylar bu zihniyetin yansımalarıdır. Biz ne kadar batıya şirin gözükmeye çalışsak da bu adamlar bizleri istemiyor. O yüzden en kötü durumda olan küçücük ülkeleri bile Avrupa Birliği’ne alırken bizi hala çeşitli ayak oyunları ile oyalıyorlar.

Dostlar içimizde her ne kadar ideolojik nedenlerden dolayı Osmanlı’yı kötüleyenler olsa da biz Osmanlı Devleti ile bu adamlara yüzyıllarca galip geldik ve bizi ezmelerine izin vermedik. İşte bu yaşanan olayların kuyruk acıları buralardan gelmektedir. Adamlar onca zafer kazanmış Osmanlı padişahlarını kötülüyorlar ama ufacık Osmanlı’ya karşı zafer kazanmış bir adamın hemen heykelini dikiyorlar. Ölümsüzleştirmeye çalışıyorlar. O yüzden o caninin silahında Sultan Murad’ı şehit eden Miloş Obiliç, başarısız olan İkinci Viyana Kuşatması yazıyor.

Batı bize karşı olanı hiçbir zaman unutmuyor. Her zamanda her alanda bu kinleri ortaya çıkacaktır. Yeter ki fırsatını bulsunlar. Diğer bir husus da o caninin silahında Türk yiyici yazıyor. Çünkü tarih boyunca Türk dendiğinde hep Müslüman akla gelmiştir. Türkler İslam’a yıllarca sancaktarlık etmişlerdir. Bu yüzden Türk dendiğinde dayanamıyorlar. Onlar ne kadar saldırırsa saldırsın bizler inşallah bu coğrafyada her zaman Müslüman Türk olarak kalacağız.

Bizlere bu saldırı sonrası şu durum düşüyor. Geçenlerde Kadınlar Günü hasebiyle ezan tartışması vardı. Ezanın ıslıklanması gibi son derece üzücü bir olay yaşandı. Ama Yeni Zelanda olayı gösterdi ki her ne görüşten ve her ne ideolojiden olursak olalım batı karşısında pozisyonumuz bellidir. O yüzden bizler bizi biz yapan değerlere daha çok sahip çıkmalıyız. Bu işin artık görüşü felan kalmadı.

Manevi değerlerimize kadar alçakça saldırılar yapılmaya başlandı. Bizler artık şucu bucu olmayı es geçip nesillerimize maddi ve manevi değerlerimizi doğru aşılamalıyız. En başta tarih ilmine daha çok önem vermeliyiz. Bakın bugünlerde yine Çanakkale’nin anma günü var. Çanakkale’nin ruhunu nesillerimize doğru öğretmeliyiz. Eğer tarihine ve ecdadına düşman nesiller yetiştirmeye devam edersek gün geldiğinde bizleri düşmana karşı koruyacak kimseyi bulamayız. Bu dediklerimizi programlı olarak yapmalıyız.

Okullarda tarih dersleri çoğaltılmalı ve içi zenginleştirilmelidir. Çocuklar anlaşma maddeleri ezberlemeye mahkum edilmemeleridir ve ecdatlarını doğru ve iyi öğrenmelidirler. Mutlaka her okulda tarihi zaferlerimiz her ne dönem olursa olsun çocuklarımıza iyi öğretilmelidir. Her okul için Çanakkale gezileri düzenlenmeli ve bu geziler turistik gezi olmaktan çıkarılıp çocuklara tarihi sevdirecek geziler halini almalıdır. Bu vatanın nasıl kazanıldığı ve ne kadar kıymettar olduğu iyi anlaşılmalı ve vatan sevgisi kalplerinde yer etmelidir.

İnşallah bunlar gerçekleşirse düşmanlar ne kadar tarihi kinini gösterirse göstersin ne kadar düşmanlık ederse etsin bizi yıkmaya muktedir olamayacaktır. Biz biliyoruz ki onların düşmanlığı İslam’adır. Düşünürler ki Müslümanları öldürürsek İslam biter. Oysa ki alem İslam’dır. Dönen kainat İslam’dır. Onlar ne kadar bizleri kışkırtsalar da yaptıkları saldırılar ile bizler oyuna gelmeyeceğiz ve onların nefretini gördükçe tarihimize ve değerlerimize daha çok sarılacağız. Yeter ki biz Müslümanlar her zaman uyanık olalım!!!

Sağlıcakla kalın dostlar…

Mesut BULDU