Ameliyathane Hizmetleri Bölümü önlisans programı olup; Ameliyathane Hizmetleri Teknikeri unvanıyla göreve mezunları başlamaktadır. Bu bölümden mezun olanlar bütün sağlık kuruluşlarında çalışabilmektedir. Özel hastaneler, üniversite hastaneleri ve devlet hastaneleriyle sağlık kurum ve kuruluşları iş alanları arasındadır.

Ameliyathane Hizmetleri Bölümü İş İmkânları

Ameliyathane Hizmetleri Teknikeri olarak ameliyathanesi bulunan bütün sağlık kurum ve kuruluşlarında, merkezlerinde çalışma imkânı mevcuttur. Geniş çalışma alanı bulunmaktadır. Ameliyathane Hizmetleri Bölümünden mezun olan öğrenciler, dilerlerse DGS (Dikey Geçiş Sınavı) ile 4 yıllık sağlık bölümlerine geçiş yapabilmektedir.

Ameliyathane Hizmetleri Bölümü Mezununun Yaptığı İşler

Ameliyathanelerde en etkin role sahip personelleridir. Çoğunlukla tabi oldukları doktorlar vardır ve o doktorların sorumluluğu altında görevlerini yerine getirirler. Temelde yaptıkları işler şu şekilde listelenebilir;

  • Ameliyat öncesi ve ameliyat esnası kullanılacak bütün alet ve edevat, cihazların hazırlanması,
  • Hastanın ameliyata hazırlanması,
  • Ameliyat esnasında doktor yanında bulunup, doktor isteklerine ve talimatlarına göre işlemlerin sağlanması,
  • Ameliyat sonrası tekrar cihaz ve aletlerin temizlenerek hazır hale getirilmesi vb.

Ameliyathane Hizmetleri Bölümü Çalışanlarının Maaşları (2018)

2018 verilerince bu bölüm mezunları genellikle 3200 lira dolayında maaş almaktadır. Taban olmayıp, tüm ödeme ve ilaveler eklendikten sonraki alınan maaş bu kadardır. Çalışılan kurum ve birime göre maaşlarda değişiklikler olabilmektedir.

Ameliyathane Hizmetleri Bölümünden DGS ile Geçiş Yapılabilen Bölümler

Ameliyathane Hizmetleri Bölümü mezunları, DGS ile 4 yıllık bazı sağlık alanındaki bölümlere geçiş yapabilmektedir. Bu bölümlerden bazıları şunlardır;

  • Hemşirelik,
  • Hemşirelik ve Sağlık Hizmetleri,
  • Acil Yardım ve Afet Yönetimi vb.

Ameliyathane Hizmetleri Bölümü KPSS Durumu

Sağlık Bakanlığınca yapılan atamalar içerisinde en düşük puanla kapatılan bazı sağlık bölüm ve programlarından biri de Ameliyathane Hizmetleri Bölümüydü. Taban puan 75 dolaylarında seyretmekte idi. Ancak ilerleyen dönemde yükseleceğine veya sabit kalacağına dair bir fikir bulunmamaktadır. Şu an için tercih edenlerin yüzünü güldürecek atama ve puan durumu söz konusudur.

Ameliyathane Hizmetleri Bölümü Hakkında Görüşler

Ameliyathane Hizmetleri Bölümü ile ilgili gerek okuyan, gerek çalışan açısında birçok görüş ve yorum incelenmiş, bölüm tercihçilerinin de görüşü alınarak temeldeki ağırlıklı fikir belirtilmiştir. Bu durumda 2 yıllık Ameliyathane Hizmetleri Bölümü, okumak ve iş bulmak için ideal bölümlerden birisidir. Kolay ve hızlı biçimde iş bulmak için en ideal bölümler arasında yer alıyor.

Ameliyathane Hizmetleri Bölümü Okumak ve Alanda Çalışmak İçin Uygun Nitelikler

Bu bölümü okuyacak ve bu alanda çalışacak bireylerde olması beklemek ve başarıya götürebilecek bir takım nitelikler bulunmaktadır. Fen Bilimlerine, Biyolojiye ilgili, bu alanda başarı gösteren bireylerin tercih etmesi önerilir. El çabukluğu ve ustalıkla kullanım da büyük önem teşkil ediyor. El-göz, kulak ve el-ayak eşgüdümü geliştirilmesi önemlidir. Birçok akademik bölüm gibi bu bölümde de sorumluluk, titizlik ve dikkat önemlidir. Ayrıca cesaret ve kandan korkma durumu olmazsa olmazlardandır.

Doğru ve hızlı karar verebilen, uzun süre ayakta çalışabilen, bedensel engeli bulunmayan, bulaşıcı hastalık taşımayan, esnek çalışma saatlerine uyum sağlayabilecek bireyler için ideal bölümlerdendir.